گراتن بادمجان ، دستور پخت

طرز تهیه و پخت گراتن بادمجان + دستور شش بشامل

گراتن ها بخشی از غذاهایی می باشند که برای سرو در ضیافت ها مطلوب میباشند . درصورتی که شما نیز از طرف داران بادمجان می باشید مطمئنا گراتن بادمجان جزو غذاهای مد نظر شما خواهد بود .
گراتن بادمجان یا این که به عبارتی موساکا بادمجان از غذای خوشمزه و پر اسم و رسم کشور یونان هست و اکنون به دلیل مزه و طعم خوب اش در بخش اعظمی از هتل ها و رستوران های کشورمان , این غذای یونانی خوشمزه سرو می شود .

نحوه تهیه و تنظیم گراتن بادمجان بسیار ساده و راحت می‌باشد و در شرایطی‌که در‌پی تهیه و تنظیم یک پیش غذای مجلسی شیک و خوش مزه برای پذیرایی از میهمان های خویش می‌باشید , گراتن بادمجان میتواند آیتم قابل قبولی برای شما باشد .

روش تنظیم گراتن بادمجان با سیب زمینی :

مواد ضروری گراتن بادمجان :

سیب زمینی متوسط 2 عدد
بادمجان متوسط
4 عدد
گوشت چرخ کرده 200 گرم
پیاز بزرگ 1 عدد
رب گوجه فرنگی یک قاشق غذاخوری
پنیر پیتزا به اندازه ضروری
سیر دو حبه
سس سفید یا این که سس بشامل به میزان ضروری
فلفل سیاه و فلفل قرمز‌رنگ
به میزان ضروری
نمک و زردچوبه به میزان ضروری

روش تهیه و تنظیم گراتن بادمجان و سیب زمینی :

برای درست کردن گراتن بادمجان با سیب زمینی , ابتدا سیب زمینی ها را به خیر و خوبی بشویید و آنگاه در یک قابلمه با کمی آب روی حرارت قرار بدهید تا بپزد . پس از این‌که سیب زمینی ها پخت , آن‌ها‌را کنار بگذارید .

بادمجان ها را پوست گرفته و به صورت حلقه ای برش بزنید و به زمان نیم ساعت درون آب و نمک بگذارید تا تلخی آن گرفته شود .

بعداز این که بادمجان ها را آبکشی کردید , حوصله فرمایید تا آب بادمجان ها گرفته شود . آنگاه دو طرف بادمجان ها را در یک تابه مناسب با پاره ای روغن سرخ نمایید .

بعد پیاز را نگینی خرد نمایید و با کمی روغن تفت بدهید تا شفاف و سبک شود . آن‌گاه گوشت چرخ کرده را اضافه نمائید و تفت بدهید و در ادامه سیر رنده شده , نمک , زردچوبه , فلفل سیاه و فلفل قرمز رنگ را اضافه فرمائید و تفت بدهید .

در پایان یک قاشق غذاخوری رب اضافه نمائید و بعداز چندین ثانیه تفت دادن , حرارت زیر تابه را خاموش فرمایید . آن‌گاه فر را با دمانی 180 درجه سانتیگراد روشن میکنیم و به بازه زمانی 15 دقیقه صبر کنیم تا فر گرم شود .

کاسه مناسب برای گراتن گزینش فرمائید . می‌توانید از یک کاسه پیرکس یا این که تفلون یا این که چینی برای این عمل استفاده فرمائید . حال کف پیاله مورد نظر خویش را با روغن مایع چرب نمایید و سیب زمینی های پخته را رینگ ای برش بزنید و کف کاسه بچینید .

در ادامه یک لایه بادمجان سرخ شده بچنید و روی آن مایه گوشتی بریزید و آنگاه برای لایه دیگر مجدد بادمجان و مایه گوشتی بچینید و برای آخرین لایه سس بشامل را بریزید و در آخر پنیر پیتزا را اضافه نمائید . در صورت رغبت می‌توانید از گوجه فرنگی نیز استفاده نمائید .

درحال حاضر گراتن فراهم شده را درون فر گرم شده با دمای 180 درجه سانتیگراد بگذارید تا بپزد . بعد از این که روی پنیر پیتزا طلایی و برشته شد و گراتن به صورت بدون نقص پخت , آن را از فر بیرون نمایید و بعد سرو فرمائید . و از خوردن این گراتن بادمجان و سیب زمینی خوشمزه لذت ببرید .

گراتن بادمجان با سس بشامل

مواد ضروری برای گراتن بادمجان :

بادمجان متوسط 2 عدد
قارچ متوسط 4 عدد
گوشت چرخ شده 300 گرم
پیاز 1 عدد
سیر 2 حبه بزرگ
پنیر پیتزا 250 گرم
رب گوجه فرنگی 1/5 قاشق غذاخوری
سس سپید یا این که سس بشامل به میزان ضروری
نمک و فلفل سیاه به اندازه ضروری
آویشن و زردچوبه به اندازه ضروری

نحوه تنظیم گراتن بادمجان :

برای تهیه و تنظیم گراتن بادمجان ابتدا بادمجان ها را پوست بگیرید و به صورت رینگ ای خرد فرمایید و داخل آب نمک قرار بدهید تا تلخی آن زدوده شود و بعد آن‌ها‌را داخل آبکش قرار بدهید تا آب آن برود و آن‌گاه داخل روغن سرخ فرمائید و آن‌ها‌را کنار بگذارید .

حال پیاز را نگینی خرد نمائید و داخل روغن تفت بدهید سیرها را نیز ریز خرد نمائید و تفت بدهید بعد از آن قارچ را به مواد اضافه فرمایید و تفت بدهید زمانی که آب قارچ ازبین رفت گوشت چرخ کرده را به آن اضافه نمائید و تفت بدهید هنگامی که گوشت تغییر رنگ داد رب گوجه فرنگی و نمک و فلفل سیاه و آویشن و زردچوبه را اضافه نمائید و عالی ترکیب فرمایید . درصورتی که دوست دارید مواد خوبتر به خورد هم بروند و تماما پخته شوند خیلی کم به آن آب اضافه نمایید و اذن بدهید آب آن به طور کامل تمام شود .
داخل کاسه مناسبی برای درون فر را چرب فرمایید و بادمجان ها را یک لایه بچینید و سس سپید را روی آن بریزید و کمی پنیر پیتزا روی آن بریزید پس از مایه گوشتی روی آن بریزید کمی سس بشامل و پنیر پیتزا بریزید و مجدد روی آن بادمجان سرخ شده بچینید و پاره ای سس سپید و پنیر پیزا و آنگاه مواد گوشتی بریزید و سس سپید و در انتها پنیر پیتزا روی آن بریزید و درون فر از گذشته گرم شده قرار بدهید ابتدا زیر فر را روشن فرمایید و در دمای 180 دررجه قرار بدهید تا پایین آن از آبکی بودن در بیاید و آن‌گاه شعله رویی را روشن فرمایید تا پنبر آب شود و یه خرده طلایی شود .

نحوه تنظیم سس بشامل

مواد ضروری سس بشامل :

آرد سپید شیرینی پزی 1 قاشق غذاخوری
کره 1 قاشق غذاخوری یا این که 25 گرم
شیر گرم 1 لیوان

نحوه تنظیم سس بشامل :

برای درست کردن سس بشامل یا این که به عبارتی سس سپید مخصوص گراتن بادمجان , آرد را در یک تابه روی حرارت قرار بدهیم و به زمان 2 دقیقه تفت بدهیم تا بوی خامی آرد گرفته شود . مواظب باشید آرد نباید تغییر رنگ بدهد .

بعد از آن کره را اضافه فرمایید و نیز بزنید تا کره ذوب شود و با آرد ادغام شود . در ادامه شیر گرم را به آرامی و به‌تدریج اضافه فرمایید و به صورت تروتمیز با همزن دستی هم بزنید تا آرد گلوله گلوله نشود . ( در صورتی‌که شیر سرد اضافه فرمائید آرد گلوله گلوله می شود )

بعداز افزودن شیر مقداری نمک و فلفل سیاه بزنید و آن‌گاه آن را به صورت تروتمیز نیز بزنیذ تا سس یه خرده غلیظ تر شود و غلظت آن مشابه غلظت فرنی شود . به هیچ وجه از روغن به جای کره به کار گیری نکنید زیرا در‌این‌حالت‌ سس علاوه بر این که بو خواهد داد , خوشمزه نیز نمیشود .

بعد از این‌که غلظت سس همانند غلظت فرنی شد , سس را از روی حرارت بردارید و پس از خنک شدن آن را برای تنظیم گراتن بادمجان به کارگیری نمایید .

نکاتی برای تهیه و تنظیم گراتن یا این که موساکا بادمجان :

این موساکا را می‌توانید با مرغ یا این که فارغ از گوشت و مرغ درست فرمایید .

میتوانید از صیفی جات یا این که از جعفری استفاده نمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.