فواید سیرابی برای بدن

با مضرات و فواید سیرابی بیشتر آشنا شوید! + ارزش غذایی

سیرابی از آن نوع غذاهایی است که یا این که عاشقش می‌باشید یا این که از آن بیزارید . جالب است این را بدانید که روز 24 اکتر به عنوان روز جهانی سیرابی نامگذاری شده است. این دقیقا بر خلاف تصور عمومی ما ایرانی ها است که سیرابی و کله پاچه را غذایی مخص به  ایرانی ها می دانیم.  فواید سیرابی برای بدن بی شمار است. در عین حال زیاده روی در مصرف آن میتواند به سلامت تن تاثیر منفی بگذارد .

در واقعیت سیرابی لایه داخلی معده گوسفند و گاو و کلاً چارپایان علفخوار است . ممکن است در برخورد ابتدا به خاطر بوی نامطبوع سیرابی حس کنید از آن متنفر می باشید و مسلما لب به آن نخواهید زد البته در صورت پاک کردن این قسمت از معده احشامی نظیر گوسفند و گاو میتوانید یک سوپ یا این که آبگوشت لذیذ درست فرمایید که اتفاقا سرشار از اشکال ویتامین و مواد معدنی است .

نشخوارکنندگان , معده 4 بخشی مشتمل بر سیرابی , شیردان و بخش‌هایی به اسم نگاری و هزارلا دارا‌هستند که بافت عضله دیواره آنها از جنس عضله‌ها صاف بوده که از لحاظ مخلوط و ساختمان با عضله ها مخطط نظیر ماهیچه ها و عضله قلب فرق داراست و بها تغذیه‌ای آن از لحاظ پروتئین , چربی , ویتامین و املاح معدنی کمی با گوشت متفاوت است . سیرابی مبنی بر مدل بافت به اشکال متفاوت طبقه‌بندی و نام‌گذاری می گردد ; مانند بافت لانه‌زنبوری یا این که بافت صاف . بیشتر سیرابی های جدید ای که در دکان ها فروخته می شود , سپید رنگ است .

خاصیت درمانی و فواید سیرابی

از توصیه های پزشکان می توان به مصرف سیراب شیردان برای افزایش سلامت بدن و معالجه بسیاری از بیماری ها است.  . لیستی از خاصیت سیرابی و شیردان را با هم مرور می‌کنیم .

معالجه کم خونی

موثر در رشد و تقویت خردسال ها

شایسته ترین برای تقویت معده و روده

تقویت و معالجه ریزش موی

موءثر برای اشخاص در گیر به بیماری ام اس MS

تقویت سیستم ایمنی تن

تقویت و امداد به ساخت اسپرم تندرست

کمک در معالجه بیماری های عصبی و افسردگی

معالجه زخم معده و اثنی عشر

ضد سرطان

ویتامین های مو جود در سیرابی

از دیگر فواید سیرابی برای بدن می توان به ویتامین B12 مو جود در آن اشاره کرد که آن را به یکی‌از شایسته ترین خوراکی‌ها برای رفع وضعیت تهوع زنان حامله تبدیل نموده است . در هر ۱۰۰ گرم سیرابی حدود ۷۲/۰ میکروگرم ویتامین B12 موجود است . این اندازه برابر با ۳۰ درصد ۲٫۴ میکروگرم ویتامین B12 مایحتاج یک بشر بالغ است . ویتامین B12 سطح متابولیسم تن را در‌حد نرمال نگه می دارد و به پیشرفت در عملکرد سیستم عصبی و هم ساخت گلبول های قرمز رنگ خون یاری می نماید . علاوه بر این سیرابی دربردارنده مقادیر اندکی ویتامین E و نیاسین است .

مواد معدنی مو جود در سیرابی

برای پی بردن خاصیت و فواید سیرابی خوبتر است بدانید سیرابی سرشار از زینک است . یک ماده معدنی موءثر و حتمی برای تن که برای معالجه زخم‌ها و افزایش عملکرد ایمنی تن حتمی است . هر ۱۰۰ گرم سیرابی دارای ۱٫۷۱ میلی‌گرم زینک می باشد. یعنی این مقدار سیرابی می تواند ۲۱ درصد از ۸ میلی‌گرم زینک روزمره موردنیاز تن زنان را تامین کند . علاوه بر این سیرابی دربردارنده پاره ای آهن , کلسیم و فسفر است .

مزایای سیرابی برای رشد خردسال ها

سیرابی یکی‌از مواد غذایی موءثر برای رشد و تقویت خردسال ها است , به این دلیل که دارنده پروتئین و آمینواسیدهای کیفیت بالا و واجب تن است که در رشد کودک ها و نوجوان ها نقش بسزای داشته و کلسیم مایحتاج آن‌ها را تامین نماید . به علاوه این مواد باکیفیت در رشد و ترمیم بافت های از میان رفته هم نقش مهمی را برعهده دارا‌هستند .

کلسیم
در هر 92 گرم سیرابی , حدود 81 میلی گرم کلسیم موجود هست که 8 درصد نیاز روزمره تن به کلسیم میباشد . FAO اندازه موردنیاز روزمره به کلسیم را 1000 میلی گرم گزینش نموده است . کلسیم یک کدام از مواد معدنی و ساختاری اساسی در مراقبت تندرست استخوان ها و دندان هاست که به همراه منیزیم , به انقباض عضله ها بدن یاری می نماید و موجب آرامش شخص می شود .

 

فواید سیرابی برای زنان باردار

 

منبعی سرشار از پروتئین کم چرب

یک وعده سیرابی شیردان به اندازه 112 گرم حاوی 96 کالری , 14 گرم پروتئین و پاره ای بیشتر از 4 گرم چربی است که فقط 1 . 5 گرم از آن را چربی اشباع شده در بر میگیرد . مقدار چربی اشباع شده که به صورت روزمره برای مردان پیشنهاد شده است برابر است با 30 گرم .این میزان برای زنان برابر است با 20 گرم . این اندازه سیرابی شیردان دارای  138 گرم کلسترول است که‌این اندازه چیزی در میان 46 و 69 درصد از کسترول ما یحتاج روزمره تن آدم را تامین می نماید .
ویتامین A

ویتامین A برای رویش گیسو حتمی است و به داشتن پوست تندرست , دستگاه تنفسی سلامت و نگهداری بینایی یاری و با عفونت ها مبارزه می نماید . جگر و سیرابی سرشار از ویتامین A می‌باشند .

مزایای به کارگیری از سیرابی برای مردان
همان گونه که میدانید با ایجاد اسپرم سالم سبب می شود که در تخمک گذاری تاثیر به سزایی داشته باشد و سبب تولید نطفه شود . درحال حاضر یکی عواملی که سبب ساز ساخت اسپرم سالم می شود مصرف سیرابی است .

خاصیت سیرابی در بارداری

با اعتنا بوجود گونه های مواد پرخاصیت در سیرابی , به کارگیری از این ماده غذایی فواید بسیاری برای تندستی تن مادر و جنین داراست . ویتامین B مو جود در سیرابی برای زنان بارداری که در گیر حالت تهوع می گردند , اثرگذار است . علاوه بر این بعضی ها بر این باور میباشند که با مصرف سیرابی قبل و در حین بارداری , موجب زیبایی جنین می شود .

نکاتی هنگام خرید سیرابی

هنگام خرید سیرابی بایستی توجه نمائید که حتما سیرابی دارنده بوی بد نباشد . خوبتر است پیشین از پختن سیرابی , آن را از هر جهت بررسی فرمائید .

خوب تر است گذشته از پخت , این ماده غذایی را بی نقص شسته و تمام زواید اطراف آن را به دور بریزید .

و تشخیص رنگ سیرابی به شکل زیر است :

به دلیل میل کردن دام خشک در فصل زمستان و فصل بهار رنگ سیرابی تیره است .

به هنگام خرید سیرابی در تابستان و فصل پاییز رنگ آن سپید است چون علوفه تازه خورده است .

بازه زمان استاندارد از سطح پخت تا مصرف سیرابی ۱۲ ساعت است . بیشتر از این زمان سیرابی را نگهداری نکنید .

چطور سوپ سیرابی را بپزیم تا خاصیت و فواید سیرابی محافظت شوند .

برای محافظت خاصیت و فواید سیرابی خوب تر است طریق پخت درست آن را بلد باشید . یک کدام از شایسته ترین و ساده‌ترین امر پخت‌ها برای سیرابی , پخت آن با پیاز نپخته به صورت سوپ است است .

مضرات مصرف سیرابی

یک کدام از مضرات سیرابی این است که چون در پخت آن غالبا از نمک فراوان به کار گیری می شود فشار خون را بالا می‌برد .

سیرابی یک غذای چرب است و بایستی در مصرف آن احتیاط کرد .

یکی دیگر از مضرات سیرابی مرتبط با هنگامی است که سیرابی بهداشتی نبوده , خراب باشد یا این که عالی شسته و پاک نشده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.