صبحانه های ترکی از محبوب ترین صبحانه جهانی

معرفی خوشمزه ترین صبحانه های ترکی |محبوب ترین صبحانه جهان

ترک ها صبحانه را یکی مهمترین وعده ها دارای اهمیت می‌دانند . به همین علت ترک ها اشکال و اقسام مواد غذایی مقوی را وعده ی صبحانه می خورند تا بتوانند برای ادامه ی روز انرژی کافی برای فعالیت کردن را داشته باشند . تمام غذاها به خصوص صبحانه های ترکی از ترکیبات سالم درست می شود و این مهم است که چه مدل غذایی را می خورند .
ناشتایی های ترکی در مقایسه با ناشتایی های سنگین وزن و شیرین اروپایی برای بعضی از مردمان جهان سبک به نظر می رسند . اما چنانچه بخواهید تندستی , حس سبکی و مزه خوب را در کنار هم تجربه نمایید , صبحانه های ترکی یکی شایسته ترین مورد ها محسوب میگردند .

چای
صبحانه های ترکی با یک چای خوش مزه شروع می‌شوند . اگر‌چه که قهوه ترک زبانزد است و جای خویش را دل جهانیان باز نموده است . البته هنگامی زمان صبحانه می‌رسد , چای جای قهوه را میگیرد . ترک ها به معنای حقیقی مردم چای خوری به حساب می‌آیند .

نان
در ترکیه هرگز غذاها فارغ از نان خورده نمی‌شود و مدام نان در کنار طعام و روی سفره موجود هست . در واقع , نان قسمتی حساس از فرهنگ و تمدن غذایی مردم ترک است . پخت و تهیه ی نان بسیار ساده و پرسرعت است , مهیا کردن آن ارزان است و بسیار سیرکننده است! با این وجود , در ترکیه نان برای تمامی قشرها مردمان , فقیر و ثروتمند با اهمیت و ضرری است . راجع‌به اهمیت نان همین بس که بدور ریختن و زمین پرت کردن نان نوعی توهین و بی احترامی به حساب می‌آید . ثروتمندان ترک این اعتقاد را دارا‌هستند که هرگز نباید نان را دور بریزید , چون ممکن است روزی فقیر گردید و به آن نان احتیاج داشته باشید .

نان را در لهجه ترکی اکمک میگویند و مشتمل بر گونه های متمایز از نان می شود . نان سنتی ترکیه از آرد سپید تهیه و تنظیم می شود و اکثر اوقات دو بار درطول روز پخته می شود تا مدام تازه باشد . از جمله نان های ترکیه می توان , نان با آرد سبوس دار و سیمیت مشهور را اسم برد .

دوستداشتنی ترین نان ترکی , نان سپید است . البته برای صرف یک صبحانه تندرست تر ترک ها اشکال متمایز از نان , از جمله نان چاودار ( گندم سیاه ) را امتحان می نمایند .

نان پیده | PIDE
پیده که به پیتزای ترکی نیز شناخته می شود یکی دوستداشتنی ترین و مشهور ترین نان های ترکیه است . خمیر این نان از آرد گندم , چاودار و آرد ذرت تهیه و تنظیم می شود و آنگاه روی خمیر مواد و ترکیبات متعدد مانند گوشت و صیفی جات و پنیر ریخته و درون فر پخته می شود .
برای ناشتایی اکثر اوقات از پیده ی تخم مرغ به کار گیری می شود .

 

صبحانه های ترکی نان پیده

نان بزلمه
نان بزلمه نان گرد و یک لایه و مسطح است که رنگی زرد رنگ و کرم دارااست . این مدل نان خوشمزه به طور معمول روی ساج یا این که تنور سنتی پخته می شود و یکی‌از خوش مزه ترین و مشهور ترین نان های ترکیه به حساب می‌آید .

نان گزلمه
گزلمه نیز یکی دیگر از خوش مزه ترین صبحانه های ترکی است . گُزلمه یکی‌از پر طرفدارترین صبحانه های ترکی به حساب آورده می شود . گزلمه نوعی نان گرد و بزرگ است که برای تهیه ی آن از یک سینی گرد به اسم ساج به کارگیری می شود .
برای تهیه و تنظیم این غذای خوش مزه پنیر , گوشت و سبزیجاتی مثل اسفناج را میان کاغذ های باریک نان به صورت های گوناگون می پیچند و می پزند به قطعات کوچک برش می زنند .
برای لذیذتر کردن این خوراک روی نان را با کره چرب می نمایند . نان گزلمه بعد از پخت ترد و برشته می شود و ادغام آن با مواد درون آن طعمی محشر و بی سابقه دارااست . گُزلمه یک صبحانه ترد و لذیذ با پوشش کره ای است .

بورک | BÖREK
بورک یکی دوست داستنی ترین و مشهور ترین اشکال صبحانه های ترکی است و همیشه به حالت داغ و تازه سرو می شود . در مسافرت به ترکیه بورک را در شکل ها و مقدار های متفاوتی میتوانید مشاهده کنید و هر رستوران و کافه ای آن را به سبک و سیاق خاص خویش تنظیم می نماید .
بورک بیشتر نوعی شیرینی می شود تا یک نان ساده! این نان شیرینی از نوعی خمیر به اسم فیلو یا این که یوفکا تهیه و تنظیم می شود که بسیار باریک و ترد است .
بورک شیرینی یا این که نان شکم پری است و درون آن را با اشکال مواد غذایی مثل پنیر , سبزیحات و گوشت چرخ کرده پر می شود . آن‌گاه به صورت لایه لایه یا این که رول شده در می‌آید و سرو می شود . ولی بورک پنیری و اسفناجی با چای تحت عنوان پر طرفدارترین صبحانه ها می‌باشد .

سوپ و بیکن
همینطور سوپ و بیکن نیز در سفره های ناشتایی کشور ترکیه رده ویژه ای دارا‌هستند . مخصوصا در ماه های سرد زمستانی مردمان ترکیه از میل کردن سوپ داغ لذت می‌برند .

 

صبحانه های ترکی سوپ و بیکن

سمسک ( SEMSEK )
یکی دیگر از ناشتایی های ترکیه , سمسک ( Semsek ) است . در درون خمیر یوفکا صیفی جات تازه به همراه پنیرآنتپ قرار داده و آن را مقداری سرخ می نمایند . این غذایی بسیار خوشمزه در سفره ناشتایی شهر آنتپ خواهد بود .

مِنمن ( MENEMEN ) یا این که به عبارتی املت ترکی
منمن یکی‌از ناشتایی های ترکیه است . مواد مهم تشکیل دهنده آن تخم مرغ و گوجه فرنگی است منمن تقریبا نظیر به به عبارتی املت معروف ایرانی است با این تفاوت که با فلفل بسیار و گاهی مواقع همراه با پنیر روی حرارت بسیار پخته می شود و همراه با زیتون میل می شود . منمن یک کدام از مشهور ترین ترین غذاهای ترک بخصوص در وعده صبحانه در سفره ترک ها است .

جاجیک ( CACIK )
جاجیک یک کدام از صبحانه های دوستداشتنی در فصل‌تابستان است . این ناشتایی مخلوطی از ماست پرچرب , گونه های صیفیجات و روغن زیتون است که همراه با نان خورده می شود .

سوجوکلو یومورتا ( SUCUKLU YUMURTA )
تخم مرغ و سوجوک , یک کدام از محبوبترین صبحانه ها در سفره ترک ها است . غذایی بسیار ساده باارزش غذایی بسیار بالا . این طعام مخلوط ساده ای از تکه های سوجوک و نیمرو است .

سوجوک و تخم مرغ اسپایسی که مشتمل بر سوسیس مشهور ترکی و تخم مرغ مشابه به سوسیس ‌تخم مرغ معمول طبخ می شود . ولی سوجوک ترکی طعمی متفاوت به‌این خوراک میدهد . سوجوک از گوشت گاو تهیه و تنظیم می شود و مزه تقریبا تندی دارااست که با سیر و چاشنی و تخم مرغ طعم دوچندان لذیذی پیدا می نماید .

سرشیر شایسته ترین صبحانه ارگانیک
قیماق یا این که سرشیر یکی شایسته ترین و مقوی ترین ناشتایی ها در ترکیه به حساب آورده می شود . سرشیر در کنار عسل٬ مربا و نان تازه سرو می شود که در کنار آن چای تازه نیز باشد دیگر دلچسب ترین وعده را آزمون خواهید کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.