گیاه زالزالک و خواص ان

خاصیت های فراوان گیاه زالزالک یا کویج برای بدن انسان

آشنایی با خاصیت گیاه زالزالک یا این که کویج :

گیاه زالزالک در کشور ایران در استان های زنجان، اردبیل، گیلان، استان مرکزی، قزوین , آذربایجان شرقی , آذربایجان غربی ,لرستان , مازندران , قم , همدان , اصفهان , کردستان , کهگیلویه و بویراحمد , فارس , خوزستان , کرمانشاه , ایلام به خوبی رشد می کند.

معنا یمیشان به پارسی

یمیشان : نام ترکی زعرور است نوعی زالزالک که میوه سرخ رنگ دارااست .

گیاه زالزالک , خَفجه , کیالک , یمیشان یا این که کویج ( اسم علمی : Crataegus aronia اسم انگلیسی : Crataegus hawthorn ) یکی‌از گیاهان است . گیاه زالزالک سه گونه مختلف دارد که به رنگ سیاه و قرمز و زرد می باشد.

گیاه زالزالک ( کویج ) ( Crataegus aronia ) ; میوه کوچک پاییزی به رنگ قرمز‌رنگ , زرد رنگ و نارنجی رنگ و بعضاً سیاه با هسته اى سخت است .

زالزالک ( کویج ) ; درختچه ای تیغ دار از تیره گل سرخیان ( یا این که سیبى ها ) با میوه ای خوراکی که بیشتر به صورت درختچه است و داراى شاخه هاى خاردار و شکوفه هاى پرپر خوشگل به رنگ سپید یا این که صورتی و معطر مى باشد .

درختچه گیاه زالزالک در دامنه کوه ها و زمین ها جنگلی آفتابی در سرتاسر دنیا می‌روید و انتشار آن از روش تخم و تهیه و تنظیم نهال انجام می شود .

زالزالک در کشور‌ایران از جمله در بلندی های استان های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد میروید .

 

خاصیت یمیشان , کویج , گیاه زالزالک

همینطور یمیشان ( کویج ) ارتقاء دهنده اشتها , معالجه کننده ناراحتی های گوارشی و مقوی معده , صفرابر , معالجه کننده التهابات معده و روده , شیرافزا , تب بر , آرام بخش , ضد افسردگی , درمان تنگی نفس و دارنده خواص آنتی اکسیدانی بالاست . میوه زالزالک نیز به طور خشک و هم به شکل تازه مصرف می شود .

علاوه بر میوه از بخش های دیگر درخت زالزالک از جمله گل و برگ آن هم می توان بهره برد , از جمله دم کرده گل زالزالک در معالجه تشنج و تهیه و تنظیم ضربان قلب موثر است . از دم کرده برگ زالزالک برای شست و شوی دهن در جهت رفع برفک دهن و غرغره آن برای رفع کردن مشکل گلو درد کاربرد داراست . ولی بایستی دقت کرد که میوه زالزالک دارنده مقادیر بالایی قند بوده و به همین بهانه مصرف دوچندان آن برای اشخاص دچار به دیابت سفارش نمیشود .

• گل زالزالک , ضد تشنج بوده و حرکات نامنظم قلب را تهیه و تنظیم مى نماید . داروى موثر و خاصى بر ضد تپش قلب و ضربان شدید آن است .

• گیاه زالزالک ( کویج ) ; داراى مواد معدنى متعدد , ویتامین ها , میزان زیادى تانن و کلسیم , ترشى آلى , پکتین , مازو , اسید تارتریک , اسید مالیک , روغن چرب , قندهاى گلوکز , فروکتوز است .

• کویج این میوه به دلیل غنی بودن از اسید تارتاریک و اسید مالیک هم در مواقع کم‌ خونی و سل اثر نیکویی دارااست .

• زالزالک به دلیل آن که دارنده میزان متعددی تانن است بسیار قابض بوده و می ‌توان آن را جهت معالجه اسهال‌ های خونی به عمل برد .

• در مواقع کم خونى و سل اثر خوبی دارااست .

• اما مدل کوهی آن قابض ‌تر از سنجد است و از خون‌ریزی معده هم جلوگیری می‌ نماید .

• اشتها را فراوان مى نماید .

• زرد و صورتی این میوه در بدن تبدیل به ویتامین A می ‌شود و اشتها را دوچندان می ‌کند .

• ولی این میوه را زمانی که تماما رسیده و رنگ انداخته مصرف فرمائید تا مبتلا ناراحتی ‌های گوارشی ناشی از خام بودن میوه نشوید .

• زالزالک در حالتی که به خیر و خوبی خشک شود فقط کمی از ویتامین C ی خویش را از دست می ‌‌دهد البته دیگر ترکیبات شیمیایی خویش را نگهداری می ‌کند . لذا برای حفظ گیاه زالزالک خشک بایستی آن را در محلی که هوایش دائما عوض می ‌شود نگه داشت .

• اما در مقایسه , میوه ی تازه ی زالزالک اثرات نیکوتری دارااست و می‌‌ تواند به ازدیاد شیر مادرها شیرده و ارتقا کیفیت آن اضافه کند .

• زالزالک ( کویج ) به کاهش وزن یاری می نماید

امروزه کاهش وزن برای اشخاص به یک وسواس تبدیل شده‌است که میل کردن صحیح و مراقبت های آن بسیار حیاتی است و برای انجام این عمل بایستی صرفا طعام هایی را مصرف فرمائید که کالری کمی دارا‌هستند و یا این که طبیعی میباشند . در چنین مواقعی زالزالک ها آیتم سالمی می‌باشند . آن‌ها به کاهش وزن یاری می نمایند و سبب ساز میگردند در عرض یک بازه کوتاه چند تن وزن به طریق ناخواسته از دست بدهید .

کویج به تن شما یاری می نمایند تا کالری بیشتری در هنگام فعالیت کردن بسوزانید . درصورتی که می‌خواهید به‌سرعت پاسخ بگیرید بایستی از گیاه زالزالک ها بیشتر از حد معمول مصرف نمائید .

گیاه زالزالک و اثرات درمان بخش آن

 

• معالجه فشار خون بالا با زالزالک ( کویج ) :

اشخاصی که از فشار خون بالای رنج میبرند می‌توانند , چای زالزالک را امتحان نمایند و شاهد بهبود باشند به دلیل آنکه دمنوش زالزالک جدید یکی بهترین نسخه ها برای داشتن خواب آرام است .

 

• زالزالک ( کویج ) برای تقویت و بهبود بینایی :

زالزالک ها دربردارنده ویتامین A می باشند که سبب محافظت سالم ماندن بینایی می شود . و از پرورش آب مروارید خودداری می نماید . شما همینطور می‌توانید چای زالزالک هم بنوشید .

 

• زالزالک ( کویج ) برای معالجه بی خوابی :

این میوه بوسیله پزشکان برای اشخاصی که مبتلا بیخوابی می‌شوند پیشنهاد میشود .

شربت گیاه زالزالک همراه با شکر سرخ , براى رفع سردرد شدید موءثر است .

 

• علاوه بر آنچه گفته شد میوه پاییزی زالزالک برای بعضی از بیماری ها تحت عنوان درمان محسوب شود مانند :

بهبود سوء هاضمه

کاهش علامت ها یائسگی مثل گرگرفتگی

اثرات ضد التهابی

پیشگیری از بیماری های کبدی

 

• اثرات جانبی گیاه زالزالک

مصرف میوه این گیاه در مقادیر عادی اثرات مضری را به همراه ندارد ; البته مصرف این گیاه به همراه بقیه ضمایم مثل گل و برگ های آن ; که به صورت دارو , عصاره یا این که دمنوش تهیه و تنظیم می‌شوند در مقادیر زیاد احتمال دارد سبب ساز به پیدایش علائمی چون : سردرد , میگرن , خستگی , تهوع , تپش قلب , لکه های پوستی خفیف , خواب آلودگی , نشانه ها بیماری های رودی معدی و . . . گردد . همینطور مصرف مقادیر فراوان این گیاه به صورت دارو برای خانم های حامله و شیرده مناسب نمیباشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.