انواع قهوه و تفاوت میان انها

انواع قهوه و تفاوت بین آنها | لیست 12 مدل قهوه بر پایه اسپرسو

اسپرسو به انواع قهوه گفته می شود  که در دستگاه اسپرسو دم می شود . دانه های قهوه از قبل به خوبی آسیاب میگردند. بعد از ان قهوه های اسیاب شده به وسیله دوز بالای فشار و اب گرم سرو می شوند.
این تصور خطا موجود است که اسپرسو یک دانه است . در واقع کلمه و واژه اسپرسو به روش خاصی از دم کردن قهوه گفته می شود . اسپرسو نوعی قهوه است که در دستگاه اسپرسو دم می شود . دانه ها قبلاً عالی آسیاب می گردند و آن گاه دوز سریعی از فشار بسیار و آب گرم دریافت می نمایند .

این مخلوط فشار و آب , میزان کمی قهوه متراکم با مزه غنی استخراج می نماید . برای به دست امدن یک جرعه اسپرسو حدود ۷ تا ۹ گرم قهوه آسیاب شده نیاز است؛ که این مقدار حدود ۲ اونس ( ۵۶ گرم ) قهوه اسپرسو ایجاد می نماید . دو جرعه دوبرابر قهوه آسیاب شده میبرد و دو برابر قهوه اسپرسو ایجاد می نماید .

تفاوت قهوه با اسپرسو 

قهوه به عبارتی اسپرسو نیست و اسپرسو روشی است برای تهیه و تنظیم پرطرفدارترین قهوه ها در جهان . قهوه اسپرسو بوسیله میلانی ها در اوایل قرن بیستم میلادی اختراع شده‌است . در واقع برای تنظیم قهوه فرانسه و ترک بایستی پاره ای از آب را مستقیم روی پودر قهوه یا این که دانه قهوه بریزید و با حرارت ملایم دم دهید .

البته در قهوه اسپرسو می بایست دانه های قهوه را آسیاب کرد و قهوه را در محیط خشکی تحت فشار قرار دهید و با عبور آب داغ از روی پودر قهوه , مشابه تقطیر و چکه کردن بخار آب , قهوه اسپرسو فراهم می شود . به همین جهت غلظت و مزه اسپرسو نسبت به قهوه های دیگر فرق می نماید و طرفدارن بخش اعظمی داراست .

تعدادی مثال از انواع قهوه های گرم و بر مبنا اسپرسو را توضیح دادیم شما در ادامه خوب تر به آشنایی اشکال قهوه بپردازید :

انواع قهوه بر اساس اسپرسو

بخش اعظمی از انواع قهوه که در کافه ها سرو می گردند بر اساس قهوه اسپرسو تنظیم میگردند . اسپرسو با دستگاه های مخصوصی تهیه و تنظیم می شود و با اضافه کردن شیر بخار داده شده , کف شیر و شکلات اشکال متفاوتی از قهوه فراهم می شود . براین اساس , مهم‌ترین تفاوت این قهوه ها در ترکیبات طولانی تر شده به اسپرسو اولیه است . به دنبال انواع قهوه بر اساس اسپرسو را به شما معرفی می‌کنیم :

 

 انواع قهوه بر پایه اسپرسو

 

انواع قهوه اسپرسو :

۱ ) اسپرسو | Espresso

اسپرسو یکی مشهورترین انواع قهوه است و بخش اعظمی از قهوه های دیگر مبتنی بر اسپرسو تهیه و تنظیم می‌شوند . اسپرسو جز حیاتی نوشیدنی های بر پایه اسپرسو است . برای تنظیم اسپرسو , آب جوش با فشار دوچندان از میان دانه های آسیاب شده قهوه عبور داده می شود و درون فنجان کوچک ریخته می شود .

شاید به نظر شما این مراحل خیلی ساده به نظر بیاید اما درست کردن اسپرسو مهارت، تجربه و سرعت بالایی را می طلبد. از این رو هرکسی نمی تواند قهوه خوشمزه ای درست کند.  قهوه خور های حرفه ای می دانند که اسپرسو خالص ترین قهوه نوع قهوه به شمار می رود. اما به دلیل مزه تلخ اسپرسو  هر کسی این نوع از قهوه را دوست ندارد.

۲ ) ( Double Espresso ( Doppio اسپرسو دبل یا این که دوبل – دوپیو

دبل اسپرسو , دو شات اسپرسو در فنجان منحصر اسپرسو است .

دبل اسپرسو به عبارتی اسپرسو است و همانگونه که از نامش پیدا است به جای یک شات از دو شات اسپرسو در یک فنجان اختصاصی اسپرسو تنظیم می شود .

۳ ) Short Macchiato شورت ماکیاتو ( ماکیاتو کوتاه )

ماکیاتوی کوچک از انواع قهوه به شمار می رود که به وسیله شات اسپرسو به اضافه یک لکه یا این که به مقدار ی یک قاشق شیر بخار دیده و فوم برای لطیف کردن طعم ی اسپرسو درست شده شده‌است .

ممکن است فوم و شیر مانند یک لکه روی قهوه باشد , یا این که کل آبمیوه به سه لایه ی جدا از هم و قابل دیدن شیر و قهوه و فوم تقسیم شده باشد .
۴ ) Long Macchiato لانگ ماکیاتو ( ماکیاتو بلند )

این آبمیوه نیز درست نظیر مورد قبل است با این تفاوت که میزان اسپرسوی آن دو برابر , یعنی دو شات است .

اسپرسو ماکیاتو یکی نوشیدنی های بر مبنا اسپرسو می‌باشد که بیشتر آن را قهوه اسپرسو به همراه اندازه مقداری شیر بخار داده شده و فوم شیر برای اشخاصی که طعمی پر و قوی از نوشیدنی شان توقع دارند , درست شده شده‌است . بعضی از قهوه دوستان خوب اسپرسو ماکیاتو را صرفا با مقداری شیر بخار زده شده و یا این که پاره ای خامه ترجیح می دهند . اسپرسو ماکیاتو در فنجان های قهوه خوری سرو می شود .

۵ ) Ristretto ریسترتو

ریستریتو به معنای محدود است . و در واقع قهوه اسپرسویی است , که نصف یک شات عصاره گیری شده‌است . یعنی 7 گرم قهوه با 15 میلی لیتر آب عصاره گیری می شود . در واقع غلیظ تر از اسپرسو است .

۶ ) ( Long Black ( Americano آمریکانو – لانگ بلک

آمریکانو سرو قهوه اسپرسو به سبک آمریکایی است , برای تهیه و تنظیم آن کافیست یک شات قهوه اسپرسو عصاره گیری فرمائید و آنگاه روی آن 180 میلی لیتر آب داغ اضافه فرمائید . نحوه تهیه و تنظیم قهوه آمریکانو را از این قسمت ببینید .

۷ ) Café Latte کافه لاته

کافه لاته یا این که Café au lait یکی‌از دوست داستنی ترین انواع قهوه است و در تمام جهان مصرف می شود . کافه در لغت به معنای قهوه و لاته نیز به معنی شیر است و از ادغام شیر بخار داده شده و یک شات قهوه تنظیم می شود . کافه لاته به طور معمول با کف بسیار سرو می شود و به دلیل تلخی کمتری که دارااست دوچندان پرطرفدار است

لاته از اسپرسو شیرین تر و سبک تر است زیرا اندازه نسبتا متعددی شیر دارااست و از این حیث برای نوشیدن در نخستین صبح و با ناشتایی دوچندان دلچسب است

۸ ) Cappuccino کاپوچینو

کاپوچینو ممکن است دوست داستنی ترین گونه قهوه در دنیا است . کاپوچینو مشابه به لاته است . تفاوت دارای اهمیت این دو درین است که اندازه فوم شیر کاپوچینو بیشتر است .

کاپوچینو از سه لایه تشکیل می شود : او‌لین لایه یک شات اسپرسو است , آنگاه یک لایه شیر بخار داده شده و در انتها یک لایه شیر کف دار و پف دار به قهوه بیش تر می شود . باریستاها غالبا روی لایه پایان را با پودر کاکائو تزئین می نمایند و طرح های دوچندان زیبایی روی آن به‌وجود می‌آورند . ایتالیایی ها به صورت سنتی کاپوچینو را هنگام ناشتایی مصرف می نمایند . کاپوچینو فراوان خوشمزه و شیرین است و چه بسا افرادی که مزه تلخ قهوه را دوست ندارند نیز شیفته این آبمیوه خوشمزه میگردند .

Flat Whit ( ۹ فلت وایت

فلت وایت نیز یکی دیگر از انواع قهوه است که بیشتر در استرالیا و نیوزلند سرو می شود . فلت وایت نسبتاً مشابه کاپوچینو است با این تفاوت که روی آن کف شیر و شکلات ریخته نمی‌شود . برای تنظیم قهوه فلت وایت یک شات اسپرسو را درون فنجان می ریزند و آنگاه شیر بخار داده شده را فارغ از ذره ای کف روی آن می ریزند .

Piccolo Latte ( 10 پیکولو لاته

پیکولو لاته به عبارتی کافه لاته است که در فنجان اسپرسو سرو شود .

در واقع این نوشیدنی به قدرت یک اسپرسو است ولی به دلیل داشتن شیر و فوم شیر , تلخی و تیزی آن را ندارد .

Mocha ( 11 موکا

یکی دیگر از نوشیدنی های بر اساس اسپرسو است موکا شکلات داراست . در واقع می توان اظهار کرد مخلوطی از هات چاکلت و کاپوچینو است . در استکان های بلند شیشه ای سرو می شود و برای تهیه و تنظیم آن کافیست یک یا این که دو شات قهوه اسپرسو را با یک اونس سیروپ شکلات در استکان ریخته و روی آن را با شیر بخار زده شده لبریز کنید و بعد روی آن را با خامه زده شده و خرده های شکلات تزئین فرمائید .

Affogato ( 12 آفوگاتو

آفوگاتو یک دسر ساده ی قهوه ای است .

آفوگاتو را نیز در لیست انواع قهوه به شما معرفی میکنیم ولی در واقع , آفوگاتو یک قهوه حقیقی وواقعی نیست . برای تهیه و تنظیم ی آفوگاتو یک اسکوپ بزرگ کیم وانیلی در فنجان یا این که استکان قرار می دهند و یک شات یا این که دبل شات اسپرسو روی آن می ریزند . . مخلوط تلخی اسپرسو با بستنی قیفی زیاد خوشمزه و لذیذ است و به همین جهت آن را درین لیست قرار دادیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.