طرز تهیه و پخت حلیم گندم به شیوه های مختلف + خواص حلیم

نحوه تنظیم گونه های حلیم گندم
مواد ضروری برای تهیه و پخت حلیم گندم با گوشت :

گندم پوست کنده 2 پیمانه
گوشت با دنبه 300 – 400 گرم
پیاز بزرگ 1 عدد
نمک و فلفل به میزان ضروری
زردچوبه به اندازه کم
روغن به اندازه ضروری
کنجد و پودر دارچین برای تزیین

شیوه تهیه و پخت حلیم گندم با گوشت :

ابتدا گندم ها را بشویید و آن‌گاه گندم ها را با یکی پیاز بزرگ نگینی شده و گوشت و مقداری دنبه و نمک و مقداری زردچوبه و کمی آب درون زودپز بریزید برای این که درون زودپز می ریزید حتما می بایست روغن درون آن بریزید و اذن بدهید به طور کامل بپزد . پس از پخت آن را درون مخلوط کن بریزید و تا حسابی له و کش دار شود .

بعد درون پیاله بریزید و با پودر دارچین و کنجد تزیین نمائید .
نکته :

هنگامی که حلیم پخت , و آن را ادغام کردید چنانچه محکم بود کمی آب جوش به آن اضافه نمائید و هم بزنید و آن‌گاه نمک آن را بچشید .

در حالتی‌که شل بود آن را روی شعله بگذارید تا غلیظ تر شود .

نحوه تهیه و پخت حلیم با مرغ :
مواد ضروری برای طرز تهیه و پخت حلیم گندم با مرغ :

گندم پوست کنده 2 پیمانه
فیله ی مرغ 200 گرم
پیاز بزرگ 1 عدد
نمک و فلفل سیاه به اندازه ضروری
زردچوبه به اندازه کم
کنجد و دارچین برای تزیین

نحوه تهیه و پخت حلیم گندم با مرغ :

ابتدا بلغور گندم را بشویید و بعد از آن گندم را با یکی پیاز بزرگ نگینی شده مرغ و نمک و کمی زردچوبه و مقداری فلفل سیاه و پاره ای آب درون قابلمه بریزید . می‌توانید یه خرده روغن درون آن بریزید .

همیشه هم بزنید که ته نگیرد اعتنا فرمایید حلیم نه می بایست شل باشد و نه خیلی محکم . بعداز این که عالی پخت آن را درون مخلوط کن بریزید تا عالی نرم شود .
برای پخت حلیم گندم با مرغ می‌توانید از گندم پوست کنده استفاده فرمائید در‌این‌صورت گندم را از قبل خیس نمایید و زودتر بگذارید بپزد و پس از نیم پز شدن مرغ را به آن اضافه نمائید .

آن گاه آن را با کنجد و پودر دارچین میل فرمایید .

تهیه و پخت حلیم گندم

 

شیوه تهیه و پخت حلیم فارغ از گوشت :
مواد ضروری برای حلیم فارغ از گوشت :

گندم پوست کنده 2 پیمانه
پیاز 1 عدد
نمک و زردچوبه به اندازه ضروری
دارچین برای تزیین به میزان ضروری

طریق تهیه و پخت حلیم گندم فارغ از گوشت :

حلیم گندم فارغ از گوشت یک حلیم رژیمی به حساب آورده می شود .

برای پخت حلیم , ابتدا گندم را بشویید و درون قابلمه ای بریزید و با آب اذن بدهید تا نیم پز شوند بعد از آن درون آن یکی پیاز نگینی شده بریزید و نمک و پاره ای زردچوبه درون آن بریزید . و اذن بدهید تماما بپزد و له شود و در انتها آن را میکس فرمایید .

نکته برای تهیه و پخت حلیم گندم :

• برخی اشخاص درون حلیم فارغ از گوشت رب گوجه می زنند و آن را میکس نمیکنند . که‌این تماما ذوق و سلیقه ای است . در حالتی که خواستید 2 قاشق غذاخوری رب بزنید بعداز زدن رب گوجه فرنگی اذن بدهید نیم ساعت بجوشد در صورت زدن رب گوجه می بایست درون آن زردچوبه ی بیشتری بریزید .

چنانچه نخواستید رب بزنید آن را میکس نمائید و درون آن شیر بریزید و بعداز کمی جوشیدن آن را خاموش نمائید .
• میتوانید نه از شیر به کارگیری فرمایید نه از رب گوجه .

• برخی اشخاص از شکر یا این که شیره زمان مصرف حلیم گندم استعمال می نمایند که در این حالت می بایست کمی نمک حلیم را کمتر بریزید .

• هرمورد از حلیم های بالا را میتوانید با گوشت بوقلمون بپزید چه ران و چه سینه ی بوقلمون در صورت رغبت یه خرده دنبه گوسفند نیز به آن اضافه فرمائید .

• برای پخت حلیم گندم نذری از گوشت به کار گیری می نمایند .

• برای تصحیح کردن حلیم گندم کش دار حتما آن را عالی میکس فرمائید .

• میزان گندم برای حلیم به تعداد اشخاص متغییر است .
خاصیت گندم و حلیم گندم :

حلیم گندم علاوه بر داشتن خواص سیرکنندگی , منشا فراوان نیکی از روی , منیزیم , آهن و نیاسین است . غالبا برای تنظیم حلیم , از گندم سبوس‌دار به کارگیری می گردد که این ماده به دستگاه گوارش کمک متعددی می‌کند . این خوراک مزایای دیگری نیز دارااست که به‌دنبال به آن اشاره میکنیم :

فیبر مو جود در گندم سبوس‌دار سبب کاهش کلسترول خون , کاهش فشارخون , کنترل قندخون و کاهش احتمال لخته شدن خون شده و سبب به حفظ سلامت قلب و کاهش بیماری های قلبی می شود .

فیبر مو جود در گندم به رفع ایراد یبوست یاری کرده و برای معالجه سرطان‌هایی مانند سرطان روده بزرگ فراوان اثر گذار است .

گندم سبوس‌دار دارنده خواص ضدانگلی است و از پیدایش حساسیت‌ها و عدم تحمل غذایی نظیر سندرم روده تحریک‌ پذیر , التهاب مفاصل و بیماری‌های عصبی دوری می کند .

در‌حالتی که در پخت حلیم از نخود به کارگیری کنید , این طعام را سرشار از فولات , ویتامین 6B , ویتامین C و روی خواهید کرد .

حلیم به طور کلی بجهت داشتن گندم و گوشت , منشاء خوبی از آهن بوده و برای زنان , دختران‌جوان و کسانی که در معرض کم‌خونی می باشند , مضاعف مطلوب است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.