باقالی و خاصیت دارویی فوق العاده ان

طرز تهیه صحیح پخت باقالی + خاصیت های دارویی این گیاه فوق العاده

باقلا ( باقالی , باقله ) گیاهی است علفی و یکساله که طول آن گهگاه تا 2 متر نیز می‌رسد . برگ های این گیاه متناوب و مرکب است . گل های باقالا درشت و سپید با لکه های سیاه و بنفش است . میوه آن همچون لوبیا دارنده غلافی پوشیده از کرک می‌باشد . به دنبال با ما همراه باشید تا با خاصیت باقالی و فوت‌و‌فن پخت باقالی آشنا گردید .
در فصل زمستان در هر کوچه و خیابانی بساط چرخ دستی هایی که باقالی می فروشند به راه است. بعضی از افراد باقلا را به عنوان ناشتایی یا میان وعده میل می نمایند. نکات ضروری برای پخت یک باقلای خوشمزه، خوب پختن ان و درشت و رنگ کرم قهوه ای بودن ان است.

مواد ضروری برای تنظیم باقالی :

باقالی تازه ۴ کیلو با پوست
نعنای خشک به اندازه ضروری
سرکه به میزان ضروری
نمک , فلفل سیاه به میزان ضروری
سماق به اندازه ضروری

روش تهیه و تنظیم باقالی :

ابتدا ۴ کیلو باقالا جدید را از پوست درآورید . در‌حالتی که باقالا خشک باشد به بازه زمانی یک روز در آب سرد بخوابانید . بایستی روی باقالا ها را یک وجب آب پر نماید که موقع خیس خوردن آب کم نیاورید . چون پس از یک روز درشت می‌شوند و مهیا پخت می‌شوند .

اولین کار شستن خوب باقالی هاست. بعد از ان لازم است تا باقالی ها را در قابلمه بزرگی بریزید. سپس روی باقالی ها اب بریزید ( اب فراوان ) و در قابلمه را بگذارید تا با شعله متوسط به خوبی جوش بیاید. توجه کنید که اب قابلمه را تا انتها پر نکنید. دلیل ان هم این است که زمانی که اب جوش می اید، باقالی ها حرکت می کنند و ممکن است اب از قابلمه سر ریز شود.

وقتی که مشاهده کردید اب باقالی به خوبی جوش امده لازم است که شعله گاز را تا حد ممکن کم کنید تا اب ظرف بیرون نریزد. هنگامی را معین کرد چون زمان پخت باقالا بسته به جنس آن دارااست .

در فرایند انتها پخت نمک روی باقالی ها بریزید در شرایطی که ابتدا نمک بزنید منجر دیرپز شدن باقالی ها می شود و زمانی باقالا عالی پخته شد , یه خرده از آب باقالا را بدور بریزید تا جایی که آب و باقالا تقریبا هم تراز شوند .

مقدار کمی سرکه و فلفل , باب سلیقه و مزاج خودتان , در باقالا بریزید. سپس بگذارید تا با اب و باقالی به مدت 5 دقیقه ترکیب شود.  در‌صورتی‌که بی نمک است بعداز آن نمک را به مواد بیافزایید تا جایی که با نمک بودن را در آن احساس کنید . تلاش کنید زیاد شور نشود .

فنون درست تهیه و تنظیم باقالی خوشمزه و خانگی هنگامی نمک و ترشی و فلفل به نیکی با مواد ترکیب شد , به میزان ۳ قاشق غذاخوری خلواش خشک ( سبزی معطر استان گیلان ) یا نعنای خشک درون باقالی بریزید و در کاسه را بگذارید و ۳ نوبت و هر نوبت بعد از ۵ دقیقه چند دفعه باقالا را عالی نیز بزنید و در کاسه را بگذارید . که‌این نیز ذوق و سلیقه ای است .

ولی مواظب باشید در این سطح پس از ریختن سبزی معطر , شعله زیر پیاله زیاد نباشد زیرا حرارت زیاد سبب می شود سبزی معطر به کناره های پیاله شما بچسبد .

درحال حاضر باقالی مهیا شده‌است و در صورتی‌که تمامی مواد ریخته شده در آن به مقدار کافی باشد دیگر همراه میل کردن باقالا نیازی به ریختن نمک و سرکه روی باقالی ندارید , جز یه خرده سماق یا گلپر که آن هم سلیقه ای است .

روش دیگر برای پخت باقالا:

پس از پخت باقالی ها و افزودن نمک به باقالا های پخته شده زیر آن را خاموش فرمائید و آن را درون پیاله سرو بریزید و روی آن کمی سرکه , فلفل قرمز رنگ و پودر گلپر و به میزان کم نمک بریزید . ترشی و عطر باقالی ها تماما ذوق وسلیقه ای است .

خاصیت دارویی باقالی :

• باقالی دارنده میزان متعددی ال دوپا ( L DOPA ) است ; ماده ای که سال هاست در معالجه پارکینسون مورد به کارگیری قرار میگیرد .

• اثر دیگر باقالا در در اختیار گرفتن پرفشاری خون است . به این ترتیب به افرادی که فشار خون دارا هستند , میل کردن آن پیشنهاد می شود .

• باقالی دارنده خواص ارتقاء دهندگی قوای جنسی است . البته بایستی دانست که‌این ماده غذایی سرشار از تیرامین بوده و اشخاصی که داروهای مهارکننده منوآمین اکسیداز ( MAO ) مصرف می نمایند , می بایست از خوردن آن دوری نمایند . همینطور باقالی برای کسانی که دارنده نبود آنزیم گلوکز ۶ فسفات و هیدروژناز می باشند ( مبتلایان به فاویسم ) , ممنوع است ; زیرا دارای مخلوط های ویسین , کنویسین و ایزواورامیل است و ممکن است منجر خطر مرگ شود .

باقالی منجر استحکام استخوان ‎ها می شود

تندرست استخوان ها بسیار اهمیت داراست , در‎ حالی ‎که ما به طور معمول ابدا به تفکر نگهداری و حفظ آنان نیستیم . از این به آن‌گاه به تفکر ستون ‎های تن خودتان باشید و باقالی را وارد رژیم غذایی خویش نمائید تا از منگنز Manganese , پتاسیم Potassium , و ویتامین K این ماده که لازمه استخوان سازی می باشند , به کار گیری نمائید .

باقالی از نگاه طب دیر باز کشور ایران سرد و تر است و گل آن گرم هست .

 

باقالی و خواص دارویی

 

1– دم کرده گل باقالا ضد تشنج و ادرار آور است .
زمستان

2– دم کرده گل باقالا سنگ کلیه را دفع می نماید و برای قولنج های کلیوی موءثر است .

3– جوشانده باقالا برای ورم مثانه موثر است .

4– باقالی برای معالجه رماتیسم , درد مفاصل و سیاتیک موءثر است .

5– از جوشانده باقالا برای معالجه نقرس به کار گیری فرمائید .

6– باقالی را در‌حالتی که با آب سرکه و آب بپزید و با پوست بخورید اسهال مزمن را معالجه می نماید .

7– فسفر باقالی به تقویت منفعت هوشی یاری می نماید .

8– برای رفع کوفتگی و ورم پستان , در باقالا را با آب جو ادغام کرده و با سرکه و نعناع بپزید و ضمادی را که بدست میاید روی ورم و کوفتگی قرار دهید .

9– مصرف ترکیب باقالا با روغن بادام و قند به رفع گرفتگی صدا و پاکسازی ریه یاری می نماید .

10– ضماد در باقالی را با شنبلیله و عسل برای نرم کردن دمل و ورم بناگوش و پایین چشم اثر گذار است .
11– در عین حال که برای کم خونی مفید است البته اشخاصی که نسبت به آن حساسیت دارا هستند از خوردن آن پرهیز کنند .

12– ضماد باقالی جوش و کورک را می‌رساند و چرک را بیرون می نماید .

13– برای معالجه تکرر ادرار از جوشانده ریشه باقالا به کارگیری فرمایید .

14– جوشانده راز شاخه های باقالا مستی مشروبات الکلی را برطرف می نماید .

15– برای رفع التهاب و درد نوک انگشتان و ناخن بایستی یک مشت برگ باقالا را با نیم لیتر آب بجوشانید .

16 – کسانی که لاغر می باشند جهت تقویت باقلا بخورند .

17 – سبب کاهش ورم پروستات می شود .

18 – سریع الهضم است .

19 – برای از بین بردن لکه های پوست باقلا را پخته له نموده به صورت ماسک روی پوست بگذارید .
مضرات باقالا

باقالی دارنده مقادیر قابل توجهی تیرامین است و اشخاص تحت معالجه با داروهای مهار کننده مثل فنلزین , ایزوکاربوکسازید و هم مبتلایان به میگرن می بایست از مصرف و خوردن باقالا جلوگیری نمایند .

اکثری از اشخاص مدیترانه و از جمه بعضی اشخاص در کشور ایران و به خصوص ساکنین نواحی شمالی مرزوبوم در گیر نوعی ایراد ژنتیک موسوم به فقدان D6PD می باشند . در‌این اشخاص به دنبال مصرف باقالی در گیر هجوم حاد کم خونی پر اسم و رسم به بیماری فاوویسم می‌شوند .

علت تولید بیماری فاوویسم بعضی مواد اکسیدان مو جود در باقالا است که برای گلبول های قرمز رنگ خون خطرناک هست . واجب است این اشخاص از میل کردن باقالا اجتناب نمایند . بیماران فاویسمی بیشتر در آقایان بازدید شده و دربین زنان کمتر رخ میدهد .

از سایر مضرات باقالی برهم زدن خواب است . لذا خوبتر است از مصرف باقالی در شبها پرهیز شود .
یکی خاصیت باقالا یاری به بیمارن دچار به پارکینسون است . باقالی به دلیل دارا بودن مقادیر بسیار ماه L – Dopa برای بیمارن پارکینسونی زیاد اثرگذار است , البته این بیماران باید دقت داشته باشند در صورت مصرف روزمره باقلا نبایستی آن را به صورت ناگهانی انقطاع نمایند . چون ممکن است موجب یک خلل دور از شوخی و خطرناک موسوم به سندروم نورولپتیک بدخیم شود .

باقلا به شدت نفاخ بوده و به همین سفارش میشود , آن را با مواد معطر و گیاهان ضدنفخ مصرف کنید .

مصرف مضاعف باقالی قادر است موجب نفخ یا این که سنگینی معده شود و همینطور در بعضا از اشخاص بجهت نقص وراثتی کمبود آنزیمی , مصرف آن قادر است سبب ساز به تشدید کم خونی در‌این اشخاص شود . بگذارید یه خرده سرد شود و انگشتان خویش را به زمان دو ساعت در آن قرار دهید تا برطرف شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.